Wpisz i naciśnij enter

Jak dbać o skórzane buty?

jak dbać o skórzane buty

Buty skórzane charakteryzują się wysoką wytrzymałością, wygodą oraz ponadczasowym i pięknym wyglądem. Pewne jest, że nigdy nie wyjdą one z mody. To właśnie dlatego, zarówno kobiety jak i mężczyźni chętnie wybierają je do swoich codziennych stylizacji. Jeśli chcemy cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez długie lata, warto wiedzieć jak dbać o buty ze skóry. Podpowiadamy, czym i jak czyścić buty skórzane, by nie straciły one swego naturalnego uroku!

Buty skórzane – po pierwsze: impregnacja

Najwyższa jakość, wyjątkowa trwałość i wytrzymałość. Do tego – naturalne piękno skóry, które sprawia, że buty z niej wykonane są tymi, które wybieramy zdecydowanie najczęściej. Stawiają na nie osoby, którym zależy przede wszystkim na wysokim komforcie, jakości i eleganckim wyglądzie. Jeśli chcemy, aby obuwie skórzane zachowało swoje walory na lata i służyło nam przez kilka sezonów, musimy o nie odpowiednio zadbać. W jaki sposób? 

Pierwszym krokiem w pielęgnacji nowych butów skórzanych będzie impregnacja, która sprawi, że skóra zachowa piękny wygląd na dłużej, nie będzie wchłaniała wilgoci i podniesie odporność materiału na działanie szkodliwych czynników. Proces impregnacji warto powtarzać co jakiś czas, wówczas należy jednak pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu butów przed ich zaimpregnowaniem. W zależności od rodzaju skóry, z jakiej wykonane jest obuwie, możemy wybrać impregnat przeznaczony tylko do zamszu i nubuku lub taki dedykowany skórom licowym. By uchronić skórę przed wysuszeniem i pękaniem, należy dostarczyć jej koniecznych wartości odżywczych. W tym celu możemy posłużyć się specjalnymi kremami i pastami, które zapewnią optymalne natłuszczenie powierzchni buta, a także wzmocnią naturalny odcień skóry. W przypadku butów o nieoczywistym kolorze i trudności w wybraniu odpowiedniego preparatu, najbezpieczniejszym wyjściem będzie wybór bezbarwnego kremu do obuwia. Krem LUX, który znajdziemy w ofercie marki Wojas sprawdzi się w przypadku skór licowych, którym nie tylko nada piękny połysk, ale i świetnie wyrówna kolor.

Jak czyścić buty skórzane?

Najważniejszym wyróżnikiem, który decyduje o doborze środków czyszczących, są rodzaje skóry. Buty ze skóry licowej, welurowej, nubuk, lakierowanej, skóry typu crazy horse lub też pull up, będą wymagać zupełnie różnych metod pielęgnacji. Warto się z nimi zapoznać, by nie zniszczyć ulubionej pary obuwia!

obuwie skórzane

Jak dbać o skórzane buty ze skóry licowej?

Jak dbać o skórzane buty wykonane ze skóry licowej? Wszelkich zabrudzeń z błota czy kurzu, łatwo pozbędziemy się przy pomocy szczotki z miękkim włosiem lub szmatki. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku butów wykonanych ze skóry licowej będzie wybór specjalnych czyścików, które odświeżają wygląd skóry i nadają jej piękny połysk.

Pielęgnacja butów skórzanych ze skóry licowej lakierowanej

Jak czyścić buty skórzane ze skóry licowej lakierowanej? W tym celu należy je delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Do pielęgnacji warto użyć specjalnych kremów, które wyrównują kolor i niwelują zarysowania. W przypadku obuwia zimowego warto zastosować dodatkowo tłuszcz do obuwia. Polecanym preparatem do pielęgnacji skóry lakierowanej jest np. Vernilux. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Impregancja butów – jak zabezpieczyć buty przed zimą.

Jak czyścić buty skórzane ze skóry nubuk?

Czym wyczyścić skórzane buty nubukowe? Tutaj najlepiej sprawdzą się specjalne szczoteczki, które pozwolą usunąć wszelkie zabrudzenia. Świetnym wyborem będzie także renowator do zamszu i nubuku, który odświeża i wyrównuje barwę skóry, a także przywraca jej kolor. Chcąc zabezpieczyć obuwie przed osiadaniem kurzu i wsiąkaniem wody, możemy użyć preparatów w aerozolu, takich jak impregnat Aquastop. Skórę nubuk można także natłuścić, dzięki czemu impregnacja będzie bardziej skuteczna. Pamiętajmy jednak, że w przypadku skór nubukowych niewskazane jest stosowanie past czy kremów.

Czym wyczyścić skórzane buty z dwoiny welurowej?

Jak czyścić buty skórzane wykonane z dwoiny welurowej? Zabrudzenia należy delikatnie usunąć za pomocą zwilżonej szmatki, nie doprowadzając do przemoczenia skóry. Buty skórzane damskie z dwoiny welurowej można zaimpregnować środkiem Aquastop. Konserwacja butów skórzanych z dwoiny wymaga zastosowania specjalnego środka koloryzującego (przeznaczonego do tego typu skóry).

buty-ze-skory

Konserwacja butów skórzanych – pozostałe rodzaje skóry

Obuwie ze skóry crazy horse

Do czyszczenia skórzanych butów warto użyć specjalnej pianki czyszczącej, a także środków natłuszczających (tzw. crazy oil) – tego typu preparaty sprawdzą się do butów ze skóry wykończonych w stylu crazy horse. Uodporniają one skórę na wsiąkanie wody oraz zarysowania.

Buty ze skóry pull up

Ostatni z popularnych typów obuwia skórzanego to pull up. Często buty skórzane męskie są mocno natłuszczone i wykończone naturalnymi woskami. Ten typ należy pielęgnować poprzez mycie pianką czyszczącą oraz spryskanie preparatem natłuszczającym, np. crazy oil lub oil spray. Środek wnika w głąb skóry, natłuszcza ją oraz zwiększa stopień impregnacji, pogłębia także kolor.

rodzaje skóry buty

Jak wyczyścić białe buty ze skóry?

Jak wyczyścić białe buty ze skóry? Modele w jasnych kolorach bardzo łatwo mogą przyjmować obce barwniki, dlatego też liczy się szybka reakcja. W usunięciu nieestetycznych śladów może pomóc preparat do pielęgnacji butów skórzanych lakierowanych – Vernilux. Po wyczyszczeniu należy zabezpieczyć buty przed ponownym zabrudzeniem, np. za pomocą bezbarwnej pasty. Do pastowania można użyć zwykłej szczotki do butów, natomiast białą podeszwę butów możemy łatwo wyczyścić za pomocą środka Sole Cleaner.

Jak rozciągnąć skórzane buty?

Wiesz już, na czym polega konserwacja butów skórzanych, w zależności od rodzaju skóry. A jak rozciągnąć skórzane buty? Jednym ze sposobów jest rozbicie skóry przez profesjonalnego szewca. Oddanie obuwia do zakładu szewskiego wiąże się z dużą oszczędnością czasu, a także stanowi gwarancję, że ulubiona para butów nie ulegnie uszkodzeniu.

Inny sposób na rozciąganie obuwia skórzanego to zastosowanie specjalnych preparatów do rozciągania skóry. Rozciągacz do obuwia należy nanieść na fragment buta, który przyczynia się do dyskomfortu. Pod wpływem preparatu skóra stanie się bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu obuwie będzie lepiej dopasowane do stopy. Odpowiednie akcesoria, zarówno do pielęgnacji butów skórzanych, jak i czyszczenia czy rozciągania, znajdziesz w sklepie wojas.pl. Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!