Wpisz i naciśnij enter

Cyberbezpieczeństwo a zakupy. Dowiedz się, jakie działania podejmujemy, aby chronić Twoje dane

bezpieczne-zakupy-w-internecie

Jak wynika z badania „E-commerce w Polsce 2021” przeprowadzonego przez Gemius, przynajmniej raz zakupy w sieci zrobiło 77% ankietowanych. 33% kupuje online regularnie, a dla 13% internet stał się kanałem pierwszego wyboru przy poszukiwaniu różnych produktów. Coraz większe znaczenie dla kupujących i sprzedawców ma też cyberbezpieczeństwo. Jak bezpieczne robić zakupy w przez internet? Jak marka Wojas dba o kupujących buty przez internet?

Cyberbezpieczeństwo w dobie zakupów online

W czasie pandemii, gdy sprzedaż internetowa notowała kolejne rekordy, na znaczeniu zyskało cyberbezpieczeństwo. Obejmuje ono szereg działań mających na celu ochronę informacji, urządzeń i zasobów cyfrowych przed potencjalnymi atakami hakerów. Zakupy przez internet narażone są przede wszystkim na wyłudzenia i kradzieże danych kart kredytowych.

Zakupy przez internet – zasady bezpieczeństwa

Chociaż zakupy przez internet zdobyły zaufanie szerokiego grona konsumentów, to musimy pamiętać, że dynamiczny rozwój branży e-commerce niesie ze sobą pewne ryzyka, których powinniśmy być świadomi. Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet? Konsumenci, przed zagrożeniami czyhającymi w wirtualnym świecie, mogą chronić się stosując podstawowe zasady bezpiecznego kupowania przez internet. Oto one!

1. Ochrona danych dostępowych

Logując się do sklepów za pomocą danych dostępowych, które służą nam jednocześnie do logowania do banku, poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych, narażamy się na działania hakerów. Ci łamiąc dane do jednej witryny, zyskają dostęp do pozostałych, z których korzystamy. Dlatego też bezpieczne zakupy w sieci to takie, podczas których używamy wielu różnych loginów i haseł, które możemy wygodnie przechowywać w specjalnych programach nazywanych menedżerami haseł. Ustanowione dla danej witryny hasła powinny składać się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, dzięki czemu będą trudne do złamania.

2. Zabezpieczony komputer lub telefon

Robiąc bezpieczne zakupy w internecie, zadbajmy również o sprzęt, za pośrednictwem którego dokonujemy transakcji. Warto, aby był on wyposażony w program antywirusowy z obowiązkową zaporą sieciową. Należy również upewnić się, że nasze oprogramowanie, system operacyjny i przeglądarki internetowe są na bieżąco aktualizowane. Bezpieczne zakupy w sieci powinny być zawsze przeprowadzane z użyciem zaufanego połączenia internetowego.

3. Oferowane formy płatności

Gdy finalizujemy zakupy przez internet, naszą czujność powinna wzbudzić ograniczona liczba metod płatności oferowanych przez sprzedawcę. Godne zaufania sklepy zapewniają klientom do wyboru przynajmniej kilka znanych opcji zapłaty za bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli zdecydujemy się na płatność za pośrednictwem serwisu transakcyjnego swojego banku, zwróćmy koniecznie uwagę, czy zostaliśmy przekierowani na jego stronę.

4. Opinie o sklepie

Liczba sklepów w polskim internecie przekroczyła 50 tysięcy. Choć dla kupujących oznacza to niemal nieograniczoną możliwość wyboru towaru, to nie każdy sprzedawca zapewnia tak samo wysokie standardy. Dlatego też robiąc zakupy przez internet, sprawdźmy najpierw opinie o danym sklepie – również te dotyczące bezpieczeństwa transakcji, które zostały mu wystawione przez dotychczasowych kupujących.

5. Certyfikat bezpieczeństwa sklepu

Robiąc zakupy przez internet upewnijmy się, że dany sklep posługuje się tym certyfikatem SSL (Secure Socket Layer), pozwalającym na szyfrowanie danych podczas transmisji. Jego obecność potwierdza symbol kłódki, który powinien znajdować się obok wpisanego w przeglądarce adresu strony internetowej. Klikając w niego zobaczymy komunikat, że nasze połączenie jest bezpieczne.

Cyberbezpieczeństwo w sklepie Wojas – bezpieczne zakupy przez internet

Dbałość o cyberbezpieczeństwo stała się dla biznesów online obowiązkowym elementem kreowania wizerunku i budowania pozycji na konkurencyjnym rynku e-commerce. Marka Wojas, jako wiodący polski producent obuwia, wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów coraz chętniej robiących zakupy przez internet.

W trosce o cyberbezpieczeństwo sklepu online, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z duetem Akamai Technologies oraz Advatech – jednym z największych integratorów rozwiązań informatycznych w kraju. Platforma zakupowa Akamai, z której korzystamy, poza nieograniczoną dostępnością i możliwością skalowania, zapewnia również maksymalne bezpieczeństwo IT webowej aplikacji sprzedaży. Stoją za nim wbudowane mechanizmy chroniące infrastrukturę systemu, takie jak anty-DdoS, WAF, BOT Manager czy ZeroTrust. Stanowią one odpowiedź na coraz większą aktywność hakerów i zaawansowane metody atakowania użytkowników sieci. 

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w 100% chronimy dane klientów Wojas przed działaniami internetowych oszustów. To sprawia, że zakupy w naszym sklepie są w pełni bezpieczne.

Kupowanie butów przez internet to olbrzymia wygoda. Niestety, internetowi oszuści nie śpią i chętnie wykorzystują popularność, jaką cieszą się zakupy przez internet. Z tego powodu warto znać najważniejsze zasady bezpiecznego kupowania przez internet i korzystać z zaufanych sklepów, takich jak Wojas, które wdrożyły najwyższe standardy w zakresie cyberbezpieczeństwa.