Wpisz i naciśnij enter

Buty męskie do zadań specjalnych

Buty męskie do zadań specjalnych

Trekking to coraz częściej wybierana forma aktywnego spędzania wolnego czasu, uprawiana w ramach ucieczki od miasta i korporacyjnego stylu życia. Ten rodzaj pieszej wycieczki przekonuje do siebie coraz więcej mężczyzn. Prawdziwych mężczyzn. A ci przed rozpoczęciem eskapady powinni podjąć męską decyzję i wybrać buty w góry męskie. Jak wybrać najlepsze buty trekkingowe i czym kierować się przy zakupie? 

PÓŁBUTY MĘSKIE / MODEL 9377-90

Najlepsze buty trekkingowe: czym kierować się podczas wyboru? 

Buty w góry męskie to podstawa jakiejkolwiek wyprawy na szlak. Buty trekkingowe muszą być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim chronić całą stopę przed ewentualnymi kontuzjami. Muszą stanowić optymalne zabezpieczenie zarówno dla palców, pięty, śródstopia czy kostki. To, co jednak najważniejsze, buty trekkigowe muszą być dostosowane do warunków, w jakich będą użytkowane, a także do samego terenu, po którym mają nas prowadzić. To sprawia, że na pytanie o najlesze buty trekkingowe nie ma tak naprawdę jednej uniwersalnej odpowiedzi. 

Wybierając buty w góry, zastanów się przede wszystkim nad przeznaczeniem tych butów. Jeśli sportowego obuwia poszukujesz jedynie na okazjonalne wycieczki za miasto czy chodzenie po dolinach, z powodzeniem możesz wybrać niskie buty do kostki albo nawet modne sneakersy. Buty z wysoką cholewką, które mają stabilizować kostkę, sprawdzą się przede wszystkim podczas wypraw w góry. 

POMARAŃCZOWO-CZARNE TREKKINGI MĘSKIE / MODEL 10078-75

Jakie buty trekingowe wybrać, czyli na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrane buty trekkingowe to takie, które odpowiadają warunkom atmosferycznym i porze roku, w której będą eksploatowane. Zupełnie inne buty powinniśmy wybrać planując zimowe wędrówki po górach, a inne do letnich czy wiosennych wypraw. Zatem, jakie są najlepsze buty trekkingowe na zimę? Tutaj warto wybrać wysokie buty z grubą wyściółką. W tym przypadku ważna jest przede wszystkim ochrona termiczna stopy, a także antypoślizgowa podeszwa. Najlepszym wyborem będą buty wykonane ze skóry nubukowej albo licowej, wyposażone w membranę. Jeśli planujesz jedynie wyprawę po niższych szczytach, bez wchodzenia w wyższe partie gór, możesz wybrać wygodne buty sportowe męskie z przewiewną membraną, która idealnie odprowadzi wilgoć i zapobiega przemakaniu obuwia. 

Wybierając buty bez membrany miej na uwadze, że zdadzą one egzamin jedynie w ciepłych i suchych warunkach. Pamiętaj jednak, że membrana sprawdzi się raczej podczas przelotnego deszczu, a nie podczas wielogodzinnego marszu w ulewie. Jeśli szukasz więc butów, w których nie zaskoczy Cię żadna pogoda w górach, zwróć uwagę na ich stopień wodoodporności. Wybierając buty wykonane w całości ze skóry miej na uwadze, że one także nie są nieprzemakalne. Musisz więc pamiętać o impregnacji i systematycznym natłuszczaniu, co zapobiegnie wchłanianiu wilgoci. 

Kolejny element decydujący o wyborze butów trekkingowych, to bez wątpienia podeszwa. Ta w górach ma szczególne znaczenie, ponieważ musi zapewniać znakomitą przyczepność do zróżnicowanego terenu, często śliskiego. Tutaj powinniśmy kierować się przede wszystkim twardością i sztywnością podeszwy. Z reguły, im trudniejszy szlak i bardziej wymagające warunki, tym podeszwa powinna być sztywniejsza. Buty z miękką i elastyczną podeszwą sprawdzą się jedynie w przypadku rekreacyjnych wędrówek po niższych szlakach i podczas wycieczek terenowych. Podeszwa buta będzie miała także ogromne znaczenie w przypadku stosowania raków automatycznych lub półautomatycznych – jeśli zamierzasz je przypinać, niezbędne będą górskie buty z twardą podeszwą. 

PÓŁBUTY MĘSKIE / MODEL 8086-76

Wygodne buty sportowe męskie: nie dla wyczynowców

Panowie poszukujący sportowych butów, które sprawdzą się w miejskiej dżungli, mogą postawić na wygodne sneakersy męskie. Te, choć często kojarzone są z butami dedykowanymi sportowcom, w rzeczywistości są niezwykle uniwersalnymi butami idealnie sprawdzającymi się w codziennym funkcjonowaniu. Dla mężczyzn preferujących sportowy styl życia, ale i ceniących designerskie rozwiązania, Wojas proponuje modne i niezwykle lekkie sneakersy wykonane z połączenia materiału syntetycznego i skóry licowej. A wszystko to w najmodniejszych wydaniach kolorystycznych!

PÓŁBUTY MĘSKIE / MODEL 10031-75

Jak dobrać buty trekkingowe? 

Jak wspomnieliśmy, decyzja o zakupie butów trekkingowych powinna być przemyślana. Przede wszystkim warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem i tym, kiedy i w jaki sposób będą one wykorzystywane. Niemniej ważny jest także odpowiednio dobrany rozmiar buta. To, co najważniejsze – but trekkingowy nie może być “na styk”. W przypadku butów dedykowanych wędrówkom zimowym zaleca się, aby do długości stopy doliczyć około 1 cm. Taki zapas będzie konieczny chociażby w przypadku założenia grubej skarpety. Z kolei wybierając buty wielosezonowe, powinniśmy zostawić co najmniej 5 mm zapasu. 

To, co jest bardzo ważne w przypadku mierzenia butów trekkingowych to fakt, że powinny być one mierzone na zmęczoną, nieco nabrzmiałą stopę, na przykład po całodziennej aktywności. W przypadku osób, u których jedna stopa jest nieco dłuższa od drugiej, rozmiar buta powinien być dopasowany bezwzględnie do tej większej. Decyzja o kupnie butów w góry powinna być także poprzedzona ich mini testem – warto przejść się w nich kawałek czy nawet wykonać kilka ruchów przypominających wędrówkę na szlaku. Dopiero tak dobrane buty trekkingowe mogą być gwarancją wygody, komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź propozycje trekkingów męskich marki Wojas.